סקירת נדל״ן

תכנית מחיר למשתכן – האם מדובר בשינוי או שמא בפלסטר בלבד?

על פניו, נראית התכנית שהשיק שר האוצר, משה כחלון, כמשהו הנראה כמו שינוי תפיסתי לאופן בו מטופלת הקצאת הקרקעות במדינת ישראל. האם מספר יחידות הדיור שישווקו במסגרת התכנית מספיק על מנת להשפיע על מחירי הדירות הגבוהים? מהי המשמעות עבור הקבלנים הלוקחים חלק במיזם והאם ההוזלה במחיר תבוא על חשבון איכות הבנייה? הנה ניתוח קצר שלנו בפרופרטי על המצב המתהווה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

על פניו, נראית התכנית שהשיק שר האוצר, משה כחלון, כמשהו הנראה כמו שינוי  תפיסתי לאופן בו מטופלת הקצאת הקרקעות במדינת ישראל.

האם מספר יחידות הדיור שישווקו במסגרת התכנית מספיק על מנת להשפיע על מחירי הדירות הגבוהים? מהי המשמעות עבור הקבלנים הלוקחים חלק במיזם והאם ההוזלה במחיר תבוא על חשבון איכות הבנייה?

הנה ניתוח קצר שלנו בפרופרטי על המצב המתהווה (תכנית מחיר למשתכן).

 במרכזה של התכנית ניצבת העובדה כי מכרזי הקרקע עוברים שינוי של ממש: לא עוד מצב בו קבלן המציע את המחיר הגבוה ביותר על הקרקע זוכה בה אלא זה המתחייב לשווקה במחיר הזול ביותר.

חשוב לציין כי כל הקרקעות המוצעות כבר משווקות באופן זה. השיטה הישנה של "המרבה במחיר" אינה מתקיימת יותר והדבר מעלה מס' שאלות בסיסיות הן בנוגע ליישום התכנית בהווה והן בנוגע להשלכותיה בעתיד.

  • האם ישווקו מספיק קרקעות במסגרת התכנית ומתי?

בחודשים הקרובים עתידים להיפתח מספר מכרזים המסגרת התכנית למשתכן. דוגמה לאחד שכזה מתקיימת בעפולה, בה יוצעו כ-250 דירות לזכאים להשתתפות. מס' הנרשמים אמור להסתכם במס' אלפים של מתמודדים, עניין שיותיר רבים מהם ללא נכס. ומה יעשו כל אותם מאוכזבים? ייצאו כמובן לשוק וירכשו במחיר מלא..

  • אלפי זכאים שלא יזכו, אם כן, יצאו חזרה לשוק ויחפשו דירה לרכישה שלא במסגרת התכנית. עלול להיווצר מצב אבסורדי בו מצד אחד עדיין מתקיים ביקוש אדיר לדירות ומצד אחר קבלנים לא יכולים לבנות שלא במסגרת תכנית "מחיר למשתכן". הביקוש יישאר גבוה ולכן המחירים פשוט ימשיכו לעלות! אנו מקווים כי אכן יופרשו מספיק קרקעות לטובת התכנית על מנת לא ליצור תופעה של התייקרות במקום הוזלה.
  • ומה עם משפרי הדיור והמשקיעים?

יותר ממחצית מרוכשי הדירות הם משפרי הדיור, שאינם עונים על הקריטריונים להשתתפות במכרז. המשקיעים, כמו משפרי הדיור בדיוק, ישימו פעמיהם לכיוון דירות מיד שניה ולמלאי הולך ומצטמצם של פרויקטים חדשים, שמספרם אמור לרדת בגלל תכנית המחיר למשתכן. התוצאה: עליית מחירים, כמובן!

  • ואיכות הבנייה?

אחד החששות המוצדקים נובע מיכולתם של הקבלנים לספק דירות איכותיות מספיק במסגרת התכנית. כפי שציינו, יחויבו הקבלנים לשווק דירות בזול ולכן סביר להניח כי אחוז הרווח שלהם יצטמצם. על מנת למנוע תופעה זו, מחייב משרד האוצר את הקבלנים לעמוד בתקן שיבטיח סטנדרט בנייה איכותי. במקביל, עדיין נשקלת האפשרות לתת לקבלנים לבנות באופן משולב גם דירות שאינן במסגרת התכנית.

בתחילת החודש הודיע השר כחלון כי אין בכוונתו לגרום לשינויים שעלולים לזעזע את השוק ולהוריד בצורה קיצונית את מחירי הדיור. אמירה זו נוגדת את הצהרותיו טרם הבחירות וכל שנותר לנו הוא להתאזר בסבלנות ולראות האם בשורה בפתח או שמא עוד אכזבה.

 

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

השאר תגובה

כתבות נוספות

כיצד להשקיע בקרקע

דרום מערב חולון

חוף התכלת הרצליה

ברוכים הבאים לאתר פרופרטי נדל"ן

לקוח יקר,

ברוך הבא לאתר פרופרטי נדל"ן בעיניים פקוחות.

ההשקעות המוצגות באתר זה הינן השקעות בקרקע.

יש לזכור שהשקעה בקרקע היא אמנם השקעה בעלת פוטנציאל לתשואה גבוהה במיוחד מועד מימוש ההשקעה המוערך ע"י השמאי בתקן 22 אינו ודאי וייתכנו שינויים במועד המימוש.

השקעה בקרקע אינה מתאימה לכל אדם, ולכל תיק השקעות ומתאימה בעיקר לאלו שיש להם הון נזיל ונכס אחד בבעלותם.

אנחנו בפרופרטי דוגלים בשקיפות מלאה של המידע – בעיניים פקוחות – ועומדים לרשותכם בכל שאלה שתעלה לאורך הדרך.