השקעה בקרקע 2019

הפונטציאל הטמון בקרקע כתוצאה משינוי ייעודה

במדינת ישראל, בקצב גידול האוכלוסייה ההולכת וגדלה משנה לשנה, כמות השטחים החקלאיים הולכים ונאכלים לטובת הפשרה ובנייה של שכונות ובניינים חדשים. תהליכים אלו של שינוי ייעוד והגדרת הקרקע "מקרקע חקלאית" "לקרקע לבנייה" למגורים נקראת בהגה המקצועית גם קרקע שעוברת הפשרה לבניה. מבחינת המשקיעים, קרקע כזאת, שעוברת הליכי הפשרה, יכולה להיות השקעה מצוינת שתניב תשואות מכובדות בעקבות הפשרתה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

לפני שנכנסים לעומק ומבינים מהי קרקע חקלאית להפשרה, חשוב להבין תחילה מהי קרקע חקלאית וכיצד היא מוגדרת בחוק התכנון והבנייה. סעיף 156 לחוק התכנון והבנייה הגדיר את השימוש המותר בקרקע חקלאית: "לא יינתן על ידי מוסד תכנון היתר בניה או לשימוש בקרקע חקלאית למטרה לא חקלאית." לפי התוספת הראשונה אליה מפנה הסעיף זה מדובר על בנייה או שימוש בקרקע שאינם דורשים במישרין לייצור חקלאי, לעיבוד חקלאי של האדמה או לגידול של בעלי חיים. מטרת המחוקק, בהכריזו על אדמה כקרקע חקלאית, היא שמירה על ייעוד הקרקע החקלאית, ניצולה החקלאי ושמירה על שטחים פתוחים לבל ייבלעו בתוך המרחב האורבני שהולך וגדל ללא הרף במדינת ישראל. בראיה כלכלית, ככל שרמת ההיתכנות של הקרקע להפשרה נמוך  וקטן יותר, כך יחושב גם שווי הקרקע. במדינת ישראל, בקצב גידול האוכלוסייה ההולכת וגדלה משנה לשנה, כמות השטחים החקלאיים הולכים ונאכלים לטובת הפשרה ובנייה של שכונות ובניינים חדשים. תהליכים אלו של שינוי ייעוד והגדרת הקרקע "מקרקע חקלאית" "לקרקע לבנייה" למגורים נקראת בהגה המקצועית גם קרקע שעוברת הפשרה לבניה. מבחינת המשקיעים, קרקע כזאת, שעוברת הליכי הפשרה, יכולה להיות השקעה מצוינת שתניב תשואות מכובדות בעקבות הפשרתה.

הליך הפשרת קרקע

בכדי להפשיר קרקע המוגדרת כקרקע חקלאית לקרקע לבניה למגורים, יש להכין תכנית בנין עיר, לתחם בקו כחול את גבולות התכנית, ולהגדיר את מטרות התכנית שיביאו להליך ההפשרה המבוקש. הכנת תכנית בניין עיר יכולה להיעשות על ידי כל אדם שמחליט כי הוא יזם או רשות מקומית. הכנתה של תב"ע והדרך עד לאישורה, היא הליך ארוך שנעשה מול גופי התכנון השונים ויכול להיערך מספר שנים. מדובר בהליך אשר דורש מצד אחד סבלנות אבל מצד שני הסבלנות הזו בהחלט יכולה להשתלם , אם וכאשר הליך ההפשרה יאושר. בעלי הקרקע יכולים להפיק מכך רווחים גדולים, ואף להתעשר מכך.

חשיבות הליך הפשרת קרקע

מעבר לחשיבות הלאומית של הפשרת קרקע מייעוד קרקע חקלאית ליעוד קרקע למגורים, לאור  צרכי האוכלוסייה המשתנים במדינת ישראל, ניתן  גם להבין כי בתהליך של שינוי יעוד הקרקע טמון פוטנציאל  רב להשקעה. יש כאן הזדמנות לעשות תשואה יפה מהשבחה של הקרקע במהלך תקופת זמן נתונה. בכדי לעשות השקעה טובה ובצורה חכמה יש להבין לעומק היכן דברים אמורים, האם באמת הקרקע המוגדרת כקרקע חקלאית תשנה את ייעודה, אם כן, מתי, ומה הצפי מבחינת לוחות זמנים להפשרה. ככל שלמשקיע יהיה מידע רב יותר בתחום התכנוני והכלכלי על הקרקע בה הוא מעוניין להשקיע, כך סיכוייה להתגלות כהשקעה נכונה יהיו רבים יותר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

השאר תגובה

כתבות נוספות

כיצד להשקיע בקרקע

דרום מערב חולון

חוף התכלת הרצליה

ברוכים הבאים לאתר פרופרטי נדל"ן

לקוח יקר,

ברוך הבא לאתר פרופרטי נדל"ן בעיניים פקוחות.

ההשקעות המוצגות באתר זה הינן השקעות בקרקע.

יש לזכור שהשקעה בקרקע היא אמנם השקעה בעלת פוטנציאל לתשואה גבוהה במיוחד מועד מימוש ההשקעה המוערך ע"י השמאי בתקן 22 אינו ודאי וייתכנו שינויים במועד המימוש.

השקעה בקרקע אינה מתאימה לכל אדם, ולכל תיק השקעות ומתאימה בעיקר לאלו שיש להם הון נזיל ונכס אחד בבעלותם.

אנחנו בפרופרטי דוגלים בשקיפות מלאה של המידע – בעיניים פקוחות – ועומדים לרשותכם בכל שאלה שתעלה לאורך הדרך.