סקירת נדל״ן

תכנית מחיר למשתכן – האם מדובר בשינוי או שמא בפלסטר בלבד?

להלן הראיון הטלפוני שהתבצע עם כתב ידיעות אחרונות באשר לפרויקט חוף התכלת בהרצליה, הר/ 2200/א', הראיון התבצע בין תחקירן ידיעות אחרונות לבין תומר עמר מנכ"ל חברת פרופרטי - נדל"ן בעיניים פקוחות , אשר משווקת נכסים מניבים וקרקעות חקלאיות בכל אזורי הארץ.

  • שלח התראות על כתבות חדשות

על פניו, נראית התכנית שהשיק שר האוצר, משה כחלון, כמשהו הנראה כמו שינוי  תפיסתי לאופן בו מטופלת הקצאת הקרקעות במדינת ישראל.

האם מספר יחידות הדיור שישווקו במסגרת התכנית מספיק על מנת להשפיע על מחירי הדירות הגבוהים? מהי המשמעות עבור הקבלנים הלוקחים חלק במיזם והאם ההוזלה במחיר תבוא על חשבון איכות הבנייה?

הנה ניתוח קצר שלנו בפרופרטי על המצב המתהווה (תכנית מחיר למשתכן).

 במרכזה של התכנית ניצבת העובדה כי מכרזי הקרקע עוברים שינוי של ממש: לא עוד מצב בו קבלן המציע את המחיר הגבוה ביותר על הקרקע זוכה בה אלא זה המתחייב לשווקה במחיר הזול ביותר.

חשוב לציין כי כל הקרקעות המוצעות כבר משווקות באופן זה. השיטה הישנה של "המרבה במחיר" אינה מתקיימת יותר והדבר מעלה מס' שאלות בסיסיות הן בנוגע ליישום התכנית בהווה והן בנוגע להשלכותיה בעתיד.

  • האם ישווקו מספיק קרקעות במסגרת התכנית ומתי?

בחודשים הקרובים עתידים להיפתח מספר מכרזים המסגרת התכנית למשתכן. דוגמה לאחד שכזה מתקיימת בעפולה, בה יוצעו כ-250 דירות לזכאים להשתתפות. מס' הנרשמים אמור להסתכם במס' אלפים של מתמודדים, עניין שיותיר רבים מהם ללא נכס. ומה יעשו כל אותם מאוכזבים? ייצאו כמובן לשוק וירכשו במחיר מלא..

  • אלפי זכאים שלא יזכו, אם כן, יצאו חזרה לשוק ויחפשו דירה לרכישה שלא במסגרת התכנית. עלול להיווצר מצב אבסורדי בו מצד אחד עדיין מתקיים ביקוש אדיר לדירות ומצד אחר קבלנים לא יכולים לבנות שלא במסגרת תכנית "מחיר למשתכן". הביקוש יישאר גבוה ולכן המחירים פשוט ימשיכו לעלות! אנו מקווים כי אכן יופרשו מספיק קרקעות לטובת התכנית על מנת לא ליצור תופעה של התייקרות במקום הוזלה.
  • ומה עם משפרי הדיור והמשקיעים?

יותר ממחצית מרוכשי הדירות הם משפרי הדיור, שאינם עונים על הקריטריונים להשתתפות במכרז. המשקיעים, כמו משפרי הדיור בדיוק, ישימו פעמיהם לכיוון דירות מיד שניה ולמלאי הולך ומצטמצם של פרויקטים חדשים, שמספרם אמור לרדת בגלל תכנית המחיר למשתכן. התוצאה: עליית מחירים, כמובן!

  • ואיכות הבנייה?

אחד החששות המוצדקים נובע מיכולתם של הקבלנים לספק דירות איכותיות מספיק במסגרת התכנית. כפי שציינו, יחויבו הקבלנים לשווק דירות בזול ולכן סביר להניח כי אחוז הרווח שלהם יצטמצם. על מנת למנוע תופעה זו, מחייב משרד האוצר את הקבלנים לעמוד בתקן שיבטיח סטנדרט בנייה איכותי. במקביל, עדיין נשקלת האפשרות לתת לקבלנים לבנות באופן משולב גם דירות שאינן במסגרת התכנית.

בתחילת החודש הודיע השר כחלון כי אין בכוונתו לגרום לשינויים שעלולים לזעזע את השוק ולהוריד בצורה קיצונית את מחירי הדיור. אמירה זו נוגדת את הצהרותיו טרם הבחירות וכל שנותר לנו הוא להתאזר בסבלנות ולראות האם בשורה בפתח או שמא עוד אכזבה.

 

 


השאר תגובה

כיצד להשקיע בקרקע

דרום מערב חולון

חוף התכלת הרצליה